Oleje w obiektach publicznych
Czy oleje i woski stanowią poważną konkurencję dla lakierów jako produktów do zabezpieczania podłóg drewnianych w obiektach użyteczności publicznej i dlaczego?
Każde drewno użytkowe powinno być odpowiednio zabezpieczone - adekwatnie do funkcji jakie pełni. Metod jest kilka ale w przypadku obiektów użyteczności publicznej najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie olejów. Powrót wykonawców do tradycyjnych metod zabezpieczania drewna olejem oraz coraz większa moda wśród finalnych inwestorów na naturalny sposób wykończenia drewna sprawiają, że proces ten coraz bardziej zyskuje na popularności. Zabieg olejowania podłogi drewnianej zapewnia jej ochronę oraz podobnie jak w przypadku lakierów zabezpiecza parkiet przed ścieraniem, zwiększa odporność na wilgoć oraz wodę.
Aby podłoga była trwała na lata olejowanie pielęgnacyjne należy przeprowadzać regularnie, kiedy na powierzchni pojawią sie pierwsze oznaki zużycia.
W miejscach użyteczności publicznej o dużym natężeniu ruchu takich jak: bary, restauracje, galerie handlowe, sklepy, sale taneczne to właśnie olej ma kilka kluczowych przewag nad najnowocześniejszymi lakierami do podłóg drewnianych.
Po pierwsze - olej pozwala na znacznie szybsze oddanie obiektu z podłogą drewnianą do użytku. Nie jest wymagany okres karencji dla powierzchni gdzie został zapikowany. W przypadku najlepszych produktów na rynku po zaolejowanej podłodze można chodzić praktycznie w kilkanaście minut po zaaplikowaniu oleju. Dziś wyłączenie z użytkowania: galerii handlowej, sklepu czy restauracji powoduje duże straty pieniężne dla właściciela – dzięki olejom czas remontu podłogi drewnianej jest skrócony do minimum.
Po drugie - olej zapewnia zachowanie naturalnej struktury drewna. W ten sposób wnętrze restauracji, baru czy sklepu może zyskać dodatkowo ciekawego unikalnego naturalnego klimatu.
Po trzecie - olejowane podłogi doskonale znoszą nawet bardzo duże natężenie ruchu. Ruch taki jak na dworcu czy w galerii handlowej nie wywołuje jak w przypadku lakierów przetarcia powłoki i tym samym zniszczenia podłogi, a tylko powoduje konieczność jej częstszych konserwacji.
Po czwarte - miejscowe renowacje podłogi zolejowanej nie wymagają kosztownego i długotrwałego cyklinowania. Zabieg taki polega w zdecydowanej większości na zapikowaniu oleju pielęgnacyjnego co jest w stanie zrobić sam inwestor bez narażania się na zbędne koszty.
Po piąte – właściwie pielęgnowana podłoga olejowana nie będzie wymagała remontu przez długie lata i ciągle będzie wyglądała jak nowa.
Reasumując lakier nadaje powierzchni drewna szlachetnego połysku co w przypadku drewna z wyraźnym rysunkiem słojów może dać efekt trójwymiarowości. Jednak lakier nie sprawdzi się w pomieszczeniach publicznych bardzo intensywnie użytkowanych. Każda powłoka lakiernicza prędzej czy później w tak trudnych warunkach ulegnie przetarciu, a to oznacza gruntowny, dość długi i kosztowny remont posadzki. W takich miejscach dobrze natomiast sprawdza się olej. Zabezpieczając drewno pełniej, nie tylko na powierzchni ale nawet do kilkunastu milimetrów wgłąb, jest zdecydowanie bardziej odporny na nieodwracalne przetarcie i zniszczenie drewna. Minusem jest konieczność regularnej konserwacji olejami pielęgnującymi, jednak w obiektach publicznych przeprowadzenie takiego zabiegu np. w przerwie nocnej raz na kilka tygodni jest mniej kosztowne i uciążliwe niż wykonanie kilkudniowego gruntownego remontu podłogi w razie jej nieodwracalnego uszkodzenia.