Olejowanie podłogi - najczęściej zadawane pytania

 

1.CZY OLEJE MARKI HARTZLACK SĄ BEZPIECZNE I ZDROWE W STOSOWANIU I PÓŹNIEJSZYM UŻYTKOWANIU?

Tak, wszystkie oleje marki HartzLack są bezpieczne w stosowaniu i bezpieczne dla Ciebie i Twojej rodziny. Oleje marki HartzLack mają bardzo niską zawartość rozpuszczalnika lub jego brak. Jego zawartość jest zgodna z dopuszczalnymi wyśrubowanymi normami UE w tym zakresie - VOC2010. Olejowosk WX-1 jest całkowicie pozbawiony rozpuszczalnika syntetycznego, a skład olejowosku to w 100% substancje pochodzenia roślinnego. Stanowi on najbardziej ekologiczny olej na rynku co potwierdza norma EN71 rekomendująca jego użycie nawet do drewnianej galanterii kuchennej takiej jak drewniane blaty kuchenne, drewniane deski do krojenia chleba, stolnice a także do zabawek dziecięcych. Wszystkie zapachy związane z olejowaniem nikną po upływie maksymalnie 24 godzin. Oleje stanowią najbardziej ekologiczne rozwiązanie ponieważ nie emitują żadnych szkodliwych dla zdrowia substancji a w połączeniu z drewnem nadają wnętrzu unikalny i bardzo ekologiczny charakter.


2. CZY OLEJE MARKI HARTZLACK SĄ NATURALNE?
Tak oleje marki HartzLack są naturalne, w ich skład wchodzą olej lniany, słonecznikowy, szafranowy, wosk carnauba. Oleje są wysokofiltrowane przez co dokładniej i szybciej penetrują drewno.


3. NA RYNKU JEST WILE MAREK OLEJÓW DLACZEGO AKURAT WYBRAĆ MARKĘ HARTZLACK?
Marka HartzLack gwarantuje trwałość i jakość swoich rozwiązań. Ponad 25 lat doświadczeń na polskim rynku zapewnia najlepsze dostosowanie produktów do potrzeb klientów. Zarówno użytkownicy indywidualni jak i wykonawcy chwalą je za szybki czas pracy, wyśmienitą wydajność, wspaniały efekt końcowy oraz relatywnie niższą cenę w stosunku do konkurencji, a co równie ważne brak reklamacji. Jakość tych produktów została również potwierdzona przez Architektów tytułem DOBRY DESIGN.


4. CZY OLEJOWANIE JEST SZYBSZE OD LAKIEROWANIA?
Zdecydowanie tak. Przykładowo podłoga zabezpieczona olejowoskiem WX-1 jest gotowa do lekkiego użytkowania (chodzenia, wnoszenia mebli) już w 3 godziny.


5. CZY ABY PPRZEPROWADZIĆ ZABIEG OLEJOWANIA PIELĘGNACYJNEGO NALEŻY WYNIEŚĆ WSZYSTKIE MEBLE?
Nie, ponieważ olejowanie pielęgnacyjne nie wymaga długiego okresu wchłaniania nałożonego preparatu. Można zastosować stopniowe przesuwanie mebli z niewielkiego obszaru, gdzie podłoga będzie olejowana. Po zaolejowaniu jednego kawałka pokoju należy przenieść meble i odsłonić następny kawałek. Miejsca łączeń nie będą widoczne a sam zabieg jest szybki. Pielęgnacja 50 metrowego pokoju nie powinna zabrać więcej niż 1 godz.


6. CZY DOPUSZCZALNE JEST MIESZANIE OLEJÓW WZAJEMNIE ZE SOBĄ?
Tak, można mieszać olej EX-1 oraz Wx-1, należy jednak pamiętać o zapamiętaniu proporcji aby całość powierzchni miała taki sam wygląd.


7. CZY SĄ DOSTĘPNE KOLORY SZARY, BRĄZOWY, INNE?
Tak, olej EX-1 można zabarwiać specjalnym kolorowym pigmentem. Po ich wspólnym wymieszaniu uzyskujemy gotowy produkt do aplikacji w ten sam sposób jak olej bezbarwny. W sprawie dostępnych kolorów sprawdź stronę www.lakiery.pl lub zadzwoń do naszego Przedstawiciela Handlowego z Twojego terenu. Mapa z numerami telefonów dostępna na naszej stronie http://lakiery.pl/dystrybucja/wykonawcy.html


8. JAKI OLEJ JEST NAJLEPSZY DO OBIEKTÓW SILNIE UŻYTKOWANYCH JAK RESTAURACJA CZY SKLEP, HOTEL?
Najlepszy w tym wypadku będzie olej EX-1 zawiera on żywicę alkidową zwiększającą odporność na ścieranie. Zwiększona zawartości rozpuszczalnika zapewnia doskonałą penetrację drewna. Dzięki temu mocno użytkowane duże powierzchnie są zabezpieczane szybko i trwale, a co za tym idzie nie są one wyłączone z użytkowania przez długi okres czasu. Ma to szczególne znaczenie przy obiektach biznesowych oraz użyteczności publicznej jak biura, muzea, restauracje.


9. JAKI OLEJ JEST NAJLEPSZY DO SYPIALNI, POKOJÓW DZIECINNYCH?
Ze względu na aspekt ekologiczności polecamy wybrać WX-1 który doskonale podbije rysunek słojów podłogi, doskonale sprawdza się np. na dębie, a 100% bezrozpuszczalnikowy skład sprawi, że podłoga będzie bardzo naturalna, co jest coraz bardziej doceniane również przez projektantów wnętrz.


10. JAKI OLEJ DO EGZOTYCZNYCH GATUNKÓW DREWNA?
Najlepiej sprawdzi się tutaj EX-1 z uwagi na jego zdolność większej penetracji. EX-1 doskonale wnika w bardzo gęste i twarde drewno jakim są egzotyczne gatunki podłóg. Aby uzyskać efekt mokrej podłogi (bardzo wyraźny rysunek drewna) polecamy na ostatnią warstwę zastosować olejowosk WX-1.


11. JAKI OLEJ DO EUROPEJSKICH GATUNKÓW DREWNA?
Każdy olej marki HartzLack znajdzie tutaj swoje zastosowanie. Na miękką sosnę polecamy WX-1. Olej EX-1 mocno wnika w pory i może powodować przesączenie miękkiego drewna olejem, co będzie skutkować jego późniejszym wypływaniem na powierzchnię deski. Na modrzew który jest twardym gatunkiem drewna o dużej gęstości, polecamy użycie twardego wosku HX-1 lub tradycyjnego oleju EX-1 zamiast lepkiego (gęstej cieczy) jaką jest oleju WX-1, który może pozostać w niekontrolowany sposób na powierzchni i doprowadzić do zjawiska klejenia się podłogi. Ponieważ każde drewno ma swoją indywidualną specyfikę, najlepszym rozwiązaniem jest przeprowadzenie przez doświadczonego wykonawcę próby przed aplikacją i dobranie oleju do oczekiwań inwestora oraz rodzaju drewna i funkcji jaką będzie pełniło w konkretnym pomieszczeniu.


12. JAKI OLEJ DO JADALNII, SAL TANECZNYCH, DYSKOTEK?
W wypadku takich inwestycji gdzie jest duża wilgotność, narażenie podłogi na płyny (drinki, pot, para wodna, alkohol) najlepszym rozwiązaniem jest tworzący rodzaj filmu na podłodze twardy wosk olejny HX-1 mocno zabezpieczający podłogę przed wodą i zabrudzeniami.


13. CZY MOGĘ UŻYWAĆ OLEJU NA DREWNO W ŁAZIENCE, KUCHNII, BLACIE KUCHENNYM? Zdecydowanie tak. Rekomendujemy w przypadku miejsc szczególnie narażonych na wilgoć i wodę użycie systemu. Jako podkład zastosowanie oleju penetrującego EX-1, a jako warstwę wierzchnią olejowosku WX-1 lub twardego wosku HX-1. Do blatów kuchennych rekomendujemy WX-1, który spełnia normę EN 71-3 dzięki temu można być pewnym o braku migracji substancji z oleju do żywności.


14. CZY MOGĘ UŻYĆ OLEJ NA POLAKIEROWANĄ POWIERZCHNIĘ?
Zdecydowanie nie. Olej ma funkcję impregnującą i penetrującą w przeciwieństwie do lakieru który tworzy film na powierzchni drewna. Zastosowanie oleju na lakierze spowodowałoby po jego wyschnięciu zjawisko klejenia się podłogi, a co za tym idzie konieczność jego późniejszego usuwania.


15. CZY HARTZLACK MA SYSTEM OLEJOWO-LAKIEROWY?
Tak, HartzLack ma taki system. Jeżeli finalny efekt ma spełniać oczekiwania pielęgnacji jak dla drewna lakierowanego, ale jednocześnie podkreślać wyciągnięte słoje z drewna jak w przypadku olejowania, to rekomendujemy użycie następującego systemu. Należy zastosować olej EX-1 jako podkład, odczekać 48 godzin do całkowitego wyschnięcia, następnie położyć 1 warstwę gruntu odcinającego ALLGROUND. Po wyschnięciu gruntu, tj. po upływie ok.30 minut można aplikować wodny lakier APU-2 SSF zgodnie ze sztuką parkieciarską. Dzięki takiemu zabiegowi uzyskamy optykę podłogi olejowanej o właściwościach pielęgnacyjnych i użytkowych podłogi lakierowanej.


16. CZY KTÓRYŚ Z OLEJÓW HARTZLACK DO PODŁÓG NADAJE SIĘ TAKŻE NA ZEWNĄTRZ DO DESEK TARASOWYCH, MEBLI OGRODOWYCH?
Tak, jest to olej EX-1, który zawiera filtry UV. Doskonale sprawdza się na drewniane tarasy wykonane z drewna egzotycznego.


17. CZY OLEJ MOŻE DOPOROWADZIĆ DO SAMOZAPŁONU?
Za samozapłon odpowiadają bawełniane szmaty używane do zbierania nadmiaru oleju. Sam olej się nie zapala. Olej EX-1 spełnia normę o trudno zapalności. Jednak wszystkie szmaty nasączone olejem tuż po skończonej pracy powinny być zamoczone w wodzie aby nie doszło do zjawiska samozapłonu. Może ono wystąpić w miejscu nasłonecznionym lub bardzo gorącym, jak np. rozgrzany bagażnik samochodowy.


18. CZY RENOWACJA PODŁOGI WYMAGA SZLIFOWANIA?
Szlifowania wymaga nowa podłoga przed olejowaniem. Raz zaolejowana podłoga nie wymaga szlifowania wymaga jedynie regularnej pielęgnacji olejem pielęgnacyjnym marki HartzLack.


19. JAK CZĘSTO I JAKI OLEJ PILEGNACYJNY STOSOWAĆ?
Wszystko zależy w jaki sposób i z jakim przeznaczeniem używana jest podłoga. Inna będzie częstotliwość w sypialni, inna w muzeum czy galerii handlowej, gdzie przewijają się tysiące osób i taki zabieg wymagany jest nawet co kilka tygodni. Jeżeli mówimy o domu, podłodze dębowej i czteroosobowej rodzinie, to przykładowo w salonie i jadalni olejowanie pielęgnacyjne ogranicza się do zabiegu olejowania olejami EX-1 CARE (bardziej rzadki, łatwy w aplikacji manulnej) lub HS-1 Care (bardziej lepki z przeznaczeniem do aplikacji maszynowej, mocniej wyciąga rysunek drewna) minimum raz w roku. Czasem jest potrzeba wykonania pielęgnacji częściej, tj. wówczas gdy widzimy, że podłoga jest w gorszym stanie, jest sucha, szara, zaplamiona. Wyjątkiem jest pierwsza pielęgnacja, która powinna zostać wykonana po ok. 3 miesiącach.


20. JAK CZĘSTO MYĆ PODŁOGĘ I CZYM?
Drewno nie lubi wody, jej nadmiar na drewnie powoduje jego szarzenie a pozostała wilgoć może doprowadzić do odkształcenia się klepek. Dlatego najlepiej podłogę olejowaną myć spray mopem. Pierwsze mycie jest możliwe po 4 tygodniach od olejowania podłogi, gdyż dopiero wtedy następuje pełne utwardzenie oleju. Wcześniejsze mycie podłogi wodą bez dokładnego jej wytarcia do sucha grozi plamami lub przebarwieniami. Do regularnego mycia na 1L wody używamy ok 20 ml mydła HartzLack N-Neutral lub samej wody bez dodatku detergentu mogącego obniżyć działanie oleju. Podłogę olejowaną lepiej często odkurzać odkurzaczem niż myć na mokro. W miesiącu na przykładzie 4 osobowej rodziny zalecamy minimum 4 krotne odkurzanie i tylko 1 krotne mycie z użyciem spray mopa


21. NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ W PIERWSZYCH 2 TYGODNIACH UŻYTKOWANIA NOWEJ OLEJOWANEJ PODŁOGI?
Pamiętaj, olej nawet jeżeli szybko wyschnął nie oznacza to wcale, że już się utwardził. Efekt ten następuje po około 14 dniach. Dlatego w pierwszym okresie życia podłogi nie myjemy jej na mokro, nie pozostawiamy na niej kropel wody, gdyż mogą one spowodować przebarwienia. W tym okresie pielęgnacja podłogi ogranicza się do odkurzania lub przecierania podłogi na sucho.


22. JAK USUWAĆ Z POWIERZCHNI OLEJOWANEJ PODŁOGI PLAMY I ZABRUDZENIA?
95% plam jakie powstają w domu np.: z wina, coli, ketchupu są proste do usunięcia za pomocą mydła N-Neutral. Namocz lekko gąbkę N-Neutralem zmyj plamę a następnie ściereczką namoczoną lekko olejem EX-1 lub Ex-1 Care przeczyść drewnianą powierzchnię aby nie różniła się od pozostałej części podłogi. Cięższe zabrudzenia jak np.: marker czy zabrudzenia po farbie do ścian najlepiej schodzą po zastosowaniu oleju Ex-1. Aby usunąć plamę po farbie do ścian nalej na plamę kilka kropel oleju Ex-1 pozostaw go na 5 minut a następnie wcieraj go za pomocą wełny stalowej plama sama zejdzie bardzo szybko a Ty znowu zyskasz idealną podłogę.


23. JAK USUNĄĆ Z ZAOLEJOWANEJ PODŁOGI DROBNE RYSY OD PRZESUWANYCH KRZESEŁ CZY PIASKU?
Rysy odkrywają strukturę drewna i zazwyczaj są jaśniejsze od całości. Tak samo wyglądają rysy na samochodzie. Aby zniwelować ten efekt rozlej olej Ex-1 na rysę pozostaw go na 10 minut a następnie wetrzyj stalową wełną w powierzchnię. Kolor rysy zleje się z podłogą w tym miejscu. Po zabiegu olejowane miejsce wytrzyj do sucha.


24. ILE WARSTW OLEJU POWINNO SIĘ NAŁOŻYĆ I ILE CZASU TO ZAJMUJE MIĘDZY WARSTWAMI?
Dla uzyskania najlepszych efektów rekomendujemy użycie min 2 warstw. Wszystko zależy od produktu ale dla najbardziej popularnych EX-1 i WX-1 czas między warstwami to 20 do max 30 minut. Pozostawienie produktu nie wtartego w podłogę padem powyżej 30 minut grozi jego wyschnięciem, klejeniem się podłogi i koniecznością mechanicznego usuwania oleju.


25. JAKI OLEJ WYBRAĆ JEŻELI CHCĘ ABY PODŁOGA BYŁA MATOWA?
Taki efekt jest do uzyskania na tradycyjnym oleju Ex-1. Podłoga po wykończeniu jest matowa na takiej podłodze mniej widoczne są zabrudzenia oraz kurz co ma znaczenie na dużych obiektach użyteczności publicznej gdzie ten typ oleju jest często wybierany.


26. CO ZROBIĆ ABY UZYSKAĆ LEKKI PÓŁPOŁYSK NA PODŁODZE?
Aby mieć mieniącą się podłogę rodzaj półpołysku należy zastosować WX-1. Kolejnego dnia po jego aplikacji należy zastosować czerwony lub biały pad pod szlifierkę, polerkę i zapolerować podłogę na sucho stosując prędkość obrotową 140 obr/min. Dzięki temu zabiegowi uzyska się półpołysk przypominający ten na cukierkach TIC TAC.


27. CHCĘ KUPIĆ OLEJ HARTZLACKA ALE MOJA PODŁOGA BYŁA ZABEZPIECZONA WCZEŚNIEJ OLEJAMI KONKURENCJI CZY WASZ OLEJ BĘDZIE DZIAŁAŁ Z MOIM POPRZEDNIM?
Tak, należy zmyć podłogę preparatem N-Neutral a następnie po wyschnięciu podłogi zaaplikować wybrany typ oleju marki HartzLack na podłogę. Podłoga będzie trwale zabezpieczona i dużo gruntowniej niż w fabryce gdzie oleju było nałożone w sposób maszynowy znacznie mniej niż jest to aplikowane w klasyczny sposób przez parkieciarza.


28. POSIADAM GOTOWĄ PODŁOGĘ OLEJOWANĄ W INSTRUKCJI JEJ STOSOWANIA JEST GWARANCJA NA PODŁOGĘ POD WARUNKIEM STOSOWANIA WYŁĄCZNIE OLEJÓW PIELĘGNACYJNYCH WYBRANEJ PRZEZ PRODUCENTA PODŁOGI MARKI OLEJÓW. CO ZROBIĆ DALEJ?
Zapoznaj się dokładnie z warunkami gwarancji i czym tak naprawdę ryzykujesz. Wiele gwarancji ogranicza się wyłącznie do marketingowych sloganów za którymi nic nie idzie więc i ryzyko starty jest niskie. Często nic nie można zyskać trzymając się produktów wybranych przez producenta podłogi, które nie zawsze idealnie ją zabezpieczają. Produkty marki HartzLack są z powodzeniem stosowane na tzw. „gotowych podłogach olejowanych” w całej Polsce. Takie odnowione podłogi zyskują na nowo blask oraz klasę. System działa nawet jeżeli wcześniej podłoga była olejowana produktami innych producentów.


29. MOJA PODŁOGA WYGLĄDA NA LEKKO ZSZARZAŁĄ I SUCHĄ? CO ROBIĆ?
To może być spowodowane przez duże użycie wody z detergentem. Stworzony mógł zostać swoisty mydlany film na podłodze. Postaraj się spadować powierzchnię polerką padem lub wełną stalową na sucho. Jeżeli robi się proszek to usuwasz właśnie ten film, następnie zmyj podłogę i zaolejuj ją na nowo EX-1 Care.


30. CZY PIELĘGNACJA PODŁOGI OLEJOWANEJ JEST SKOMPLIKOWANA, DROGA?
Nie to mit. Możesz ją przeprowadzić sam za pomocą wełny stalowej oraz kilku bawełnianych szmat. Za pomocą wełny stalowej nanosisz olej na podłogę pozostawiasz na 15 minut a następnie polerujesz do sucha zbierając nadmiar oleju bawełnianą szmatką. W razie potrzeby należy powtórzyć czynność. Pamiętaj nie używaj zbyt dużo oleju. Zasada „im więcej tym lepsze zabezpieczenie” tutaj nie działa. Lepiej aplikować cienkie warstwy, to znacznie praktyczniejsze i szybsze w pracy. Z reguły olejowanie pielęgnacyjne wykonane tą metodą samodzielnie bez specjalistycznych narzędzi parkieciarskich na powierzchni około 50 m² zajmuje około 3 do 4 godzin. Po skończonej pracy pamiętaj umieścić bawełniane szmaty w wodzie. Nie jest to więc drogi ani uciążliwy zabieg gdyż takie olejowanie można przeprowadzić we własnym zakresie. Jeżeli chcemy tą pracę powierzyć profesjonalnej ekipie parkieciarskiej oczywiście też jest to możliwe a sam proces będzie zdecydowanie szybszy dzięki użyciu profesjonalnego sprzętu tj. polerek z padami. Podłoga po takim zabiegu pozostaje lekko wilgotna, odświeżona, słoje są równomiernie podkreślone, a cała podłoga wygląda jak nowa.


31. MAM PYTANIE JAKIEGO NIE MA NA LIŚCIE?
To naturalne, że nie wszystko możemy opisać. Drewno i jego olejowanie to bardzo długi rozdział w parkieciarstwie. Jeżeli masz pytania techniczne prosimy o kontakt z naszym działem handlowym nr telefonów podane na stronie www.lakiery.pl lub bezpośrednio z naszym doradcą technicznym 600 239 800

1

Serwis internetowy HARTZLACK.pl przechowuje dane osobowe oraz wykorzystuje do działania pliki COOKIES.

        

Informacje dotycząca COOKIES i danych osobowych przechowywanych w serwisie zawarte są w sekcji POLITYKA PRYWATNOŚCI. Kliknij przycisk DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ by zapoznać się z pełna jej treścią. Korzystanie z formularzy kontaktowych oraz NEWSLETTERA naszego serwisu wymaga zapoznania się z POLITYKĄ PRYWATNOŚCI i wyrażenia zgodny na jej stosowanie, W przeciwnym przypadku bardzo prosimy o niekorzystanie z formularzy kontaktowych oraz niezapisywanie się na NEWSLETTER.