Jak przygotować taras drewniany do nowego sezonu?

 

Nasze zimy od wielu lat nie są aż tak obfite w śniegi i długo utrzymujące się mrozy jak to miało miejsce choćby 10 lat temu. Taka pogoda nie działa dobrze na drewno na zewnątrz. Woda utrzymująca się tygodniami na deskach w wilgotną zimę nie pomagają naszemu tarasowi. Przy pierwszych kwietniowych słonecznych dniach warto zadbać o szybką i prostą odnowę tarasu, nie wymagającą skomplikowanych narzędzi.

 

Na początek niezależnie od rodzaju deski czy jej zabezpieczenia dokładnie myjemy taras, najlepiej za pomocą myjki ciśnieniowej ze specjalna końcówką obrotową i przy użyciu specjalnych preparatów do mycia tarasów przykładowo Flügger czy Karcher. Pomogą one usunąć grubsze zabrudzenia w postaci zielonego nalotu, ptasich odchodów, przebarwień. Miejsca szczególnie zabrudzone należy doczyścić przy użyciu szczotki z twardym włosiem używając nierozcieńczanego detergentu. Po dokładnym spłukaniu tarasu czekamy na jego pełne wyschnięcie aby ocenić stan desek.
Najmniej pracy wymagają deski kompozytowe, które po dobrym umyciu i ewentualnie w zależności od oczekiwanego efektu pokryciu jedną warstwą oleju do drewna, są gotowe do dalszego użytkowania.

 

Jeśli taras jest wykonany z desek drewnianych olejowanych, aby utrzymać jego estetykę oraz trwałość, konieczne jest coroczne zaaplikowanie nowej warstwy oleju, ale nie tylko. Wiosna to najlepszy moment do tej operacji. Olej nakładamy po dokładnym umyciu i wyschnięciu desek. Przed nałożeniem oleju jeśli deski są poszarzałe można użyć specjalnych preparatów do rozjaśniania drewna. Najczęściej specjalistyczne płyny do ciśnieniowego mycia drewna spełniają równocześnie tę funkcje.
Aby dodatkowo zabezpieczyć drewno przed czynnikami biologicznymi tuż przed olejowaniem należy je nasączyć impregnatem zawierającym środki zwalczające grzyby, siniznę i pleśnie. W zależności od potrzeb można użyć bezbarwnego impregnatu podkładowego ( w większości dostępnych marek tylko wersja gruntująca zawiera wymagane ilości środków aktywnych biobójczo) lub któregoś z kolorowych impregnatów zawierających już w sobie środki biobójcze w skutecznym stężeniu, na przykład nie drogi i bardzo wydajny impregnat Hartzlain Decor. Na koniec aplikujemy olej do tarasów.

 

Najlepsze rezultaty uzyskamy stosując olej, który podkreśli i odświeży barwę drewna, zabezpieczy go przed wodą i promieniami UV. Jednym z najbardziej trwałych i skutecznych olejów naturalnych jest olej Tungowy, pochodzący z nasion tungowca. Ten żółtawy, niezwykle skuteczny i trwały olej używany był w szkutnictwie morskim w Azji już od 14 wieku. Jednym z preparatów opartych w 100% na tym oleju jest szeroko znany HartzLack Tung Oil. Olej aplikujemy bawełnianą szmatką lub gęstym pędzlem w sposób umożliwiający wnikanie oleju także w zakamarki często ryflowanych desek.
Po 30 minutach od aplikacji drugiej warstwy zbieramy nadmiar oleju suchą szmatką, całość pozostawiając do wyschnięcia. Niektóre z impregnatów i olejów jak na przykład wspomniane wcześniej, można ze sobą mieszać co umożliwia uzyskiwanie bardzo szerokiej gamy kolorystycznej o dowolnym nasyceniu, przy jednoczesnych bardzo wysokich walorach ochronnych.

 

Kawa na tarasie odświeżonym w ten sposób zyska z pewnością nowy smak.

 

1

Serwis internetowy HARTZLACK.pl przechowuje dane osobowe oraz wykorzystuje do działania pliki COOKIES.

        

Informacje dotycząca COOKIES i danych osobowych przechowywanych w serwisie zawarte są w sekcji POLITYKA PRYWATNOŚCI. Kliknij przycisk DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ by zapoznać się z pełna jej treścią. Korzystanie z formularzy kontaktowych oraz NEWSLETTERA naszego serwisu wymaga zapoznania się z POLITYKĄ PRYWATNOŚCI i wyrażenia zgodny na jej stosowanie, W przeciwnym przypadku bardzo prosimy o niekorzystanie z formularzy kontaktowych oraz niezapisywanie się na NEWSLETTER.