Podłoga drewniana - 10 kroków do trwałej podłogi

Stałeś się właśnie szczęśliwym posiadaczem swojego nowego mieszkania lub domu – GRATULUJEMY! Teraz przed Tobą kilka ważnych decyzji, co do wyboru materiałów wykończeniowych, których skutki będziesz odczuwał przez najbliższe kilka lub kilkanaście lat.

 

Panele czy parkiet? – Wybór najlepszej podłogi drewnianej.

Obecnie najbardziej popularne są podłogi laminowane, potocznie nazywane panelami podłogowymi. Swoją popularność zdobyły m.in. dzięki niskiej cenie, pozornie nieskomplikowanemu montażowi i bogatemu wzornictwu. Jednak ta „szybka, łatwa i przyjemna” podłoga drewniana posiada kilka poważnych wad (szczególnie tańsze produkty): deklarowana odporność na ścieranie jest często mocno przesadzona, niska wytrzymałość na wilgoć i wodę skutkuje tendencją do uwydatniania krawędzi elementów, a efekty akustyczne są mocno uciążliwe. Z tego powodu należy dokładnie przekalkulować czy ta teoretycznie tańsza drewniana podłoga panelowa, w praktyce nie okaże się o wiele droższa (częstsze remonty).

Nadal bardzo popularne są także posadzki parkietowe. Posiadają one obecnie te same zalety, co panele (duża różnorodność cenowa i gatunkowa drewna, duży wybór profesjonalnych materiałów wykończeniowych, dostępność wykwalifikowanych wykonawców), a jednocześnie nie mają ich wad. Najważniejsze w parkiecie jest jednak to, że zbudowany jest on z naturalnego drewna, które posiada swoje niepowtarzalne piękno, jest trwałe samo w sobie i wybitnie ekologiczne.

Piękna drewniana podłoga, to wyzwanie!


Jeśli zdecydujesz się na położenie parkietu w swoim nowym mieszkaniu i chcesz cieszyć się jego pięknym wyglądem przez wiele lat, pamiętaj o kilku istotnych kwestiach.

Współpracuj tylko ze sprawdzonymi wykonawcami, którzy mają duże doświadczenie i korzystają z najwyższej jakości materiałów i preparatów.
W przypadku, gdy pewne czynności wykonujesz samodzielnie pamiętaj o dokładnym zapoznaniu się z instrukcją stosowania poszczególnych produktów (np. kleju, podkładu, lakieru nawierzchniowego) oraz podstawowych zasadach utrzymywania czystości w miejscu pracy.
Pośpiech nie jest dobrym doradcą – większość czynności związanych z położeniem parkietu musi trwać odpowiednią ilość czasu i próba ich przyspieszenia lub pominięcia może być katastrofalna w skutkach (łącznie z kładzeniem parkietu od nowa).
Pamiętaj o wyborze odpowiedniego lakieru (bądź oleju) nawierzchniowego - jest to jedna z kluczowych kwestii decydujących o trwałości oraz wyglądzie Twojego parkietu. Polecamy zastosowanie lakierów czysto poliuretanowych, które są najbardziej wytrzymałe z obecnie dostępnych na rynku, nadają się do praktycznie wszystkich pomieszczeń i zdecydowanie wydłużają okres eksploatacji podłogi drewnianej.
Jeśli zwracasz uwagę na kwestię ekologii, proponujemy wybór lakierów poliuretanowych, opartych na układach wodnych, które są nieco droższe od tradycyjnych (opartych na rozpuszczalnikach), ale nie posiadają drażniącego zapachu, są przyjazne dla środowiska i równie wytrzymałe.
W przypadku wyboru lakierów poliuretanowych rozpuszczalnikowych zalecamy zastosowanie lakierów znanych i sprawdzonych marek. Uchronisz się tym samym przed przypadkowym zakupem polskich podróbek lakierów. Dodatkowo sugerujemy zakup lakierów czysto poliuretanowych – można to łatwo sprawdzić czytając etykietę produktu: do czyszczenia narzędzi po lakierze czysto poliuretanowym używa się specjalnych rozcieńczalników. W przypadku lakierów mieszanych dopuszczalne jest używanie benzyny lakowej lub white spirit.
Zalecamy stosowanie (w miarę możliwości) preparatów jednej marki do wszelkich czynności związanych z lakierowaniem – zazwyczaj są one ze sobą kompatybilne, co daje pewność, że unikniemy przykrych niespodzianek przy ich zastosowaniu.
W zależności od użytego rodzaju lakieru nawierzchniowego, pamiętaj o okresie jego dojrzewania tzn. czasie, który musi upłynąć po jego naniesieniu, aby uzyskał swoje pełne parametry wytrzymałościowe – informacja taka powinna się znaleźć na opakowaniu każdego lakieru (nie należy wtedy przykrywać podłogi dywanem oraz przenosić po niej ciężkich przedmiotów).
Pamiętaj, że w przypadku użycia lakierów rozpuszczalnikowych niektóre prace wykończeniowe (np. malowanie ścian farbami emulsyjnymi) powinny zostać wykonane dopiero po całkowitym wyschnięciu lakieru nawierzchniowego.
Przypominamy o tym, że aby wydłużyć okres eksploatacji parkietu, zaleca się co jakiś czas stosować specjalną emulsję pielęgnacyjną do parkietu lakierowanego.


POSZUKUJESZ WYKONAWCY? CHCESZ UZYSKAĆ RABAT NA NASZE LAKIERY?

WEJDŹ NA DYSTRYBUCJA / WYKONAWCY, WYPEŁNIJ FORMULARZ I ODBIERZ SWÓJ RABAT!!

Jeśli masz jakieś pytania dotyczące stosowania produktów do podłóg drewnianych, skorzystaj z formularza zapytań w zakładce "Kontakt" lub napisz bezpośrednio na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

1

Serwis internetowy HARTZLACK.pl przechowuje dane osobowe oraz wykorzystuje do działania pliki COOKIES.

        

Informacje dotycząca COOKIES i danych osobowych przechowywanych w serwisie zawarte są w sekcji POLITYKA PRYWATNOŚCI. Kliknij przycisk DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ by zapoznać się z pełna jej treścią. Korzystanie z formularzy kontaktowych oraz NEWSLETTERA naszego serwisu wymaga zapoznania się z POLITYKĄ PRYWATNOŚCI i wyrażenia zgodny na jej stosowanie, W przeciwnym przypadku bardzo prosimy o niekorzystanie z formularzy kontaktowych oraz niezapisywanie się na NEWSLETTER.